
Každý, kdo měl nebo má problémy s krevním tlakem, zná všechny nepříjemnosti, které potíže s nesprávnou hladinou tlaku doprovázejí. Stačí změna počasí, úporné soustředění, pracovní nebo rodinný stres a krevní tlak začne kolísat. Tuto reakci organizmu pak mohou doprovázet závratě až mdloby, bolesti hlavy, nevolnost, otoky končetin a další obtíže. Lidské tělo si s těmito nepříjemnostmi vždy nemusí poradit samo, proto lékaři ohroženým pacientům předepisují medikaci. Ne vždy však musí být prášky nutné, mnohdy stačí sáhnout do rostlinné říše pro léčivky, které dokáží působit podobně. Důležité je vědět nejen to, o které byliny se jedná, ale také to, kdy je možno je použít a jakým způsobem.
Léčbu bylinkami konzultujte s odborníkem
Bylinná léčba je určitě vhodná pro toho, kdo má tlak nízký nebo pouze zvýšený. Člověk s vysokým tlakem, který již užívá léky, by měl použití rostlin konzultovat s odborníkem. Bez konzultace rozhodně nevysazujte léky ani nekombinujte oba způsoby léčby. Mohlo by dojít přílišnému snížení tlaku a dalším komplikacím. Byliny lze pro léčení užívat jako čaje nebo odvar ze sušených rostlin, popřípadě jsou k dostání tablety, které rostlinné extrakty obsahují. Takové přípravky i nápoje je možno používat i preventivně nejen k úpravě hodnot krevního tlaku, ale také ke zlepšení stavu cévního systému. Rostliny nemusí být aplikovány pouze vnitřně, bývají nedílnou součástí aromaterapie nebo masážních olejů používaných při relaxačních technikách.
Bylinky pro léčbu i prevenci
Existuje velké množství bylin, které lze využít pro léčbu příznaků vysokého nebo nízkého krevního tlaku. Každá bylinka působí trochu jinak a odlišné je i jejich použití.
Které jsou nejznámější?

Na vysoký krevní tlak se již několik století používá hloh obecný, který je považován za neznámější léčivou rostlinu v souvislosti s krevním tlakem. Snižuje tlak, rozšiřuje cévy a vyrovnává hodnoty napětí v srdci. Není však vhodný pro těhotné nebo kojící ženy. Využívá se především květ a listy. Tinktura z hlohu působí i na kolísavý krevní tlak, arytmie a bušení srdce. Využívá se i ke snižování návalů v klimakteriu. Lidové léčitelství v dávných dobách doporučovalo také jmelí bílé. To hlavně rozšiřuje vlásečnice. Využívají se především listy, ze kterých se připravuje tinktura. Ta působí pomalu a dá se tedy užívat společně s léky a dlouhodobě.
Většina rostlin se používá jako čaje nebo odvary

Vitamín B a třísloviny může dodat například andělika lékařská. Ta i celkově posiluje organizmus. Vliv na vysokou hladinu krevního tlaku mají i další rostliny, jako je len setý, ženšen, petržel zahradní nebo fazol obecný a samozřejmě česnek, který prokazuje i další účinky. K novějším objevům v této oblasti pak patří ibišek súdánský, ze kterého se připravuje čaj prokazatelně snižující hodnoty krevního tlaku při pravidelném pití. Bolesti hlavy potlačí máta peprná nebo řebříček obecný, krevní oběh posílí a upraví kmín kořenný, smetanka lékařská, medvědí česnek nebo roketa setá. Se změnami počasí vám pomůže rozmarýn, řeřicha nebo chmel.
V čajích pro úpravu tlaku většinou nechybí ani třezalka tečkovaná či meduňka lékařská, které účinky ostatních bylinek doplňují a přispívají k psychické pohodě a tedy i k vyrovnání tlaku. U třezalky je potřeba dát pozor na přílišné sluneční záření a na kombinaci s dalšími léčivy. K uvolnění napomáhá také meduňka lékařská, kozlík nebo šípek.
Rostliny pomáhají i při nízkém krevním tlaku
Léčivkám se není třeba vyhýbat ani tehdy, máte – li nízký krevní tlak. Je potřeba pouze zvolit správné bylinky. Prospěšný je například lékořicový kořen, který upravuje stav vody v organizmu, může však zapříčinit otoky. Kofein a další látky může dodat guarana, příznivě působí i celer nebo rozmarýnové víno. Je nutné dodržovat pitný režim a tělu prospějí i pravidelné dávky pohybu.